A Tuckshop with a difference

Our proud heartbeat – under the ownership of Van Riebeeckstrand Primary School.

Learners from Gr 1 – Gr 7, parents, teachers and visitors make use of the tuckshop. Here learners are given the opportunity of making sensible choices in a relaxed, positive and controlled environment.

Gr 1’s – 3’s can shop to their hearts’ content at their own pace from a separate serving hatch.

Learners can apply their knowledge and decision-making skills in a practical manner in the following areas:

  • mathematics
  • managing pocket money
  • entrepreneurship
  • food choices with regards to meal times and snacks
  • self-confidence
  • sharing
  • respect

  • We provide nutritious, affordable meals.
  • Alternative menus are compiled weekly.
  • Meals are packed in take-away containers and can be pre-ordered at tuckshop@vrspmail.co.za.
  • All meals are freshly prepared daily. Fazlin, Helen and Jessica, our three trained cooks, keep the pots boiling in our well-equipped kitchen.
  • The menu is posted on Facebook every week.

Willing parents, who we value greatly, volunteer with tuckshop sales during breaks. The PTA gets involved at our big Sporting Events when 1000s of pancakes are needed!

Parents enjoy visiting the tuckshop in the afternoons, sitting under the umbrellas while their children do homework at the tuckshop benches.

Payments can be made electronically beforehand. Cash is also very welcome! We have also implemented the Zapper system to simplify the tuckshop transactions.

Tuckshop hours are as follows:
Monday to Thursday : 1st and 2nd break and after school until 15:00
Friday : 1st and 2nd break and after school until 13:30
Saturday : Sports Days

Cricket
Ouderdom / AgeVeld/ FieldDag/ DayTyd/ TimeAfrigter / CoachMatches
u/7A- FieldMonday13:30 - 14:30S. Liebenberg, R.Vermeulen, A.Engels, W. van der PostThursdays
u/8A- FieldMonday13:30 -14:30E.Visser, E. Le Grange, A.Meintjies, J. Janse van RensburgThursdays
u/9B- FieldMonday14:30 - 15:30R. Vermeulen, T. Pelser, M. Veenendal, C. WilsonThursdays
u/10AA- FieldWednesday14:30 - 16:00J. Janse van RensburgMonday
u/10BA- FieldWednesday14:30 - 16:00R.HattingMonday
u/11AA- FieldMonday14:30 - 16:00R. Van der HeydeWednesday
u/11BA- FieldMonday14:30 - 16:00N. TerrelWednesday
u/13AA- FieldMonday15:00 - 16:30K. van SchoorThursdays
u/13BA- FieldMonday15:00 - 16:30E. Le GrangeThursdays
Tug of War
Gr 4-7A - FieldTuesdays15:30 - 17:30B.Streicher, F. de Wet, H.du Plessis, T. Stroh
Gr 4-7A - FieldThursdays14:30 - 16:30B.Streicher, F. de Wet, H.du Plessis, T. Stroh
Swim Team
GradePlaceDayTimeCoach
Swimming teamOu SkipMondays14:30 - 15:30K. van der Merwe, K. Britz, A. van Dyk
Swimming teamOu SkipThursdays16:00 - 17:00K. van der Merwe, K. Britz, A. van Dyk
Social Swim
GradePlaceDayTimeCoach
Gr 4-7Ou SkipMondays14:30 - 15:30K. van der Merwe, K. Britz, A. van Dyk
Gr 4-7Ou SkipThursdays16:00 - 17:00K. van der Merwe, K. Britz, A. van Dyk
Mountain Biking
GradeFieldItemTimeCoachOther Info
Gr 1-7A- FieldMondays16:00- 17:00S. LiebenbergSpur MTB kompetisies vind plaas op Saterdae / Spur MTB competitions are taking place on Saturdays
Gr 1-7TBCWednesdays16:00- 17:00S. Liebenberg
Cross Country
AgeFieldDayTimeCoachOther Info
u/7- u/13A- FieldFridays07:00-07:30T. JenkinsonKompetisies is Vrydae en party Saterdae / Competitions are on Friday and some on Saturday.
u/7- u/13A- FieldMondays17:00- 18:00T. JenkinsonWedstryde vind plaas op verskillend dae / Matches will take place on different days
Girls Hockey
AgeFieldDayTimeCoachMatch Days
u/7B- FieldTuesdays13:30- 14:30W. van der Post, A. Olckers, P. WoulidgeThursdays
u/8B- FieldTuesdays13:30- 14:30C.Kerrigan, J. Janse van RensburgThursdays
u/9B- FieldTuesdays14:30- 15:30A.Olckers, E.BurgerThursdays
u/10A- FieldTuesdays14:30- 15:30G.Ferreira, W. van der PostThursdays
u/11B- FieldTuesdays15:30- 16:30J. Janse van Rensburg, M. SwanepoelThursdays
u/13A- FieldTuesdays15:30- 17:00J.de Wet, P.WoulidgeThursdays
Boys Hockey
AgeFieldDayTimeCoachMatch Days
u/7B- FieldTuesdays13:30- 14:30K.Britz, D.MasonThursdays
u/8B- FieldTuesdays13:30- 14:30E.Burger, S.Liebenberg, M. van SolmsThursdays
u/9B- FieldTuesdays14:30- 15:30A.Elston, C. KerriganThursdays
u/10A- FieldTuesdays14:30- 15:30S. Mitchell, K. BritzThursdays
u/11B- FieldTuesdays15:30- 16:30H. Engelbrecht, J. IngramThursdays
u/13A- FieldTuesdays15:30- 17:00S.Liebenberg, B.StreicherThursdays
Tennis
AgeFieldDayTimeCoachMatches
u/9Tennis CourtsTuesdays14:30 - 15:30C. Kerrigan, A.ElstonWednesdays
u/10- u/13Tennis CourtsTuesdays14:30 - 15:30S.Mitchell, R. VermeulenWednesdays
Girls/ Boys A+B TeamTennis CourtsMondays06:30 - 07:30Rhys MilneWednesdays
Girls/ Boys C+D TeamTennis CourtsTuesdays06:30 - 07:30Rhys MilneWednesdays
Athletics
GradeFieldDaysTimeCoach
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30T. Jenkinson
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30M. Swanepoel, S. Liebenberg
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30L. Visagie, V. du Plessis
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30J.Ingram, J. de Wet
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30A. van Helsdingen, G. Ferreira
Gr 3-7B- FieldTuesday and Wednesday14:30 - 15:30C. Gerretsen, H.Botha
Netball
Ouderdom/ AgeBaan/ CourtDag/ DayTyd/ TimeAfrigter/Coach
u/7 A-B1, 2Maandag/ Monday13:30- 14:30M. Fourie
u/7 C -D1, 2Maandag/ Monday13:30- 14:30E.Visser
u/8 A-B3,4Maandag/ Monday13:30- 14:30A. Meintjies
u/8 C-D3,4Maandag/ Monday13:30- 14:30A.Engels
u/9 A-BTennis courtMaandag/ Monday14:30- 15:30T. Pelser
u/9 C-DTennis courtMaandag/ Monday14:30- 15:30M.Veenendal
u/10A-B3,4Maandag/ Monday14:30- 15:30I.Nel
u/10 C-D3,4Maandag/ Monday14:30- 15:30V. du Plessis
u/11 A-B1,2Maandag/ Monday14:30- 15:30A.Helsdingen
u/11 C-D1,2Maandag/ Monday14:30- 15:30A. Van Dyk
u/12 A-BAll CourtsMaandag/ Monday15:30- 17:00K. van der Merwe
u/12 C-DAll CourtsMaandag/ Monday15:30- 17:00J. Janse van Rensburg
u/13 A-BAll CourtsMaandag/ Monday15:30- 17:00C. Gerretsen
u/13 C-DAll CourtsMaandag/ Monday15:30- 17:00T. Stroh
If there are no matches on the Wednesday then there will be practice! If there are matches then there will be no practice.
Rugby Practise
Ouderdom/ AgeVeld/ FieldDag/ DayTyd/ TimeAfrigter/Coach
u/7B- FieldMaandag/ Monday13:30-14:30H. du Plessis & N Terrel
u/8A- FieldMaandag/ Monday13:30-14:30R. van der Heyde, R Vermeulen & C Snyman
u/9 A-BB- FieldMaandag/ Monday14:30-15:30L.Visagie
u/9 C-DB- FieldMaandag/ Monday14:30- 15:30R.Hattingh
u/10AB- FieldMaandag/ Monday14:30-16:00H.du Plessis
u/10BB- FieldMaandag/ Monday14:30- 16:00H.Botha
u/11AA- FieldMaandag/ Monday14:30- 16:00N.Terrel
u/11BA- FieldMaandag/ Monday14:30- 16:00E. Le Grange
u/13CB- FieldMaandag/ Monday15:30- 17:00K. Van Schoor
u/13BA- FieldMaandag/ Monday15:30- 17:00F.de Wet
u/13AA- FieldMaandag/ Monday15:30- 17:00R. Vermeulen, R van der Heyde & C Snyman
If there are no matches on the Wednesday then there will be practice!
If there are matches then there will be no practice.